Skip to content

Latvija organizē paneļdiskusiju ANO par sieviešu pārstāvības un līderības veicināšanu vides zinātnē

2022. gada 16. martā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Sieviešu statusa komisijas 66. sesijas ietvaros Latvija kopā ar Argentīnu, Vāciju, Koreju un Dienvidāfriku organizēja virtuālu paneļdiskusiju par sieviešu pārstāvības un līderības veicināšanu vides zinātnē. Diskusiju atklāja Vācijas vēstniece ANO Ņujorkā un Sieviešu statusa komisijas 66. sesijas biroja priekšsēdētāja vietniece Antje Lēndertse (Antje Leendertse) un ANO Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes (IPCC) priekšsēdētāja vietniece Telma Kruga (Dr. Thelma Krug). Diskusijā piedalījās Argentīnas pārstāve Karolīna Vera (Prof. Carolina Vera) no Buenosairesas Universitātes un Argentīnas Nacionālās zinātniskās un tehniskās pētniecības padomes, Vācijas pārstāve Frauke Mueckška (Dr. Frauke Muecksch) no Rokfellera universitātes, Latvijas pārstāve Brigita Daļecka, Rīgas Tehniskās Universitātes Ūdens Pētniecības Laboratorijas zinātniece (Dr. Brigita Dalecka), Korejas Republikas pārstāve Mūna Jonga Čoi (Prof. Moon Jeong Choi) no Korejas Zinātnes un Tehnoloģiju institūta; kā arī Dienvidāfrikas pārstāve Debra Robertsa (Dr. Debra Roberts), Dienvidāfrikas eTekvini pašvaldības Ilgtspējīgu un izturīgu pilsētu iniciatīvu nodaļas pārstāve un ANO Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes (IPCC) līdzpriekšsēdētāja. Diskusiju moderēja Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs.

Vācijas vēstniece ANO Ņujorkā Antje Lēndertse apliecināja, ka sieviešu līdzdalības un līderības palielināšana ir neatsverama daļa no vides un klimata izaicinājumu risināšanas un norādīja, ka diemžēl vēl aizvien sievietes zinātnē saskaras ar stereotipiem un diskrimināciju. ANO Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes priekšsēdētāja vietniece Telma Kruga pauda pārliecību, ka viens no svarīgākajiem priekšnosacījumiem šo izaicinājumu risināšanai ir atbilstošu politikas dokumentu izstrāde un īstenošana. Krugas kundze kā piemēru minēja IPCC dzimumu līdztiesības politikas dokumenta izstrādi ar mērķi veicināt dzimumu līdztiesību un iekļaujošu vidi IPCC procesos.

Diskusijas ietvaros dalībnieces atzīmēja nepieciešamību pēc atbalsta profesionālās un privātās dzīves saskaņošanai, norādot, ka īpaši svarīgs ir bērnu aprūpes pakalpojumu pieejamības aspekts, kas ļauj sievietēm veiksmīgi savienot karjeru zinātnē ar ģimenes dzīvi,  kā arī būtisko sieviešu tīkla atbalstu. Lai gan sieviešu skaits augstākajā izglītībā palielinās – joprojām ir vērojams sieviešu trūkums vadošās pozīcijās pētniecības un zinātnes jomā, tādēļ ir būtiski stiprināt sieviešu reprezentāciju zinātnē, kā arī dot piemērus meitenēm un jaunām sievietēm, lai arvien vairāk sieviešu izvēlētos karjeru pētniecībā. Kā būtisks aspekts tika arī uzsvērta ar dzimumu saistītas vardarbības un seksuālās uzmākšanās izskaušana.

Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs atgādināja Latvijas apņemšanos līdz 2050. gadam sasniegt klimata neitralitāti, kā arī norādīja uz Latvijas līdzšinējiem sasniegumiem dzimumu līdztiesības jomā. Vēstnieks akcentēja, ka pastāv saikne starp klimata pārmaiņām un dzimumu līdztiesību. Risinājumi diskusijā minētajiem izaicinājumiem meklējami, mainot dzimumu stereotipus izglītībā, nodrošinot mūžizglītības un sadarbības tīklu iespējas, nodrošinot labāku pārstāvību un atbalstošāku politiku darba un privātās dzīves līdzsvarošanai.

Pilns pasākuma ieraksts pieejams šeit: https://youtu.be/TY5TTT7Sl98

Informācijai 2020. gada 14. septembrī Ņujorkā Latvija tika ievēlēta ANO Sieviešu statusa komisijā (United Nations Commission on the Status of Women), kurā darbosies līdz 2025. gadam. ANO Sieviešu statusa komisija dibināta 1946. gadā un ir ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes (ECOSOC) funkcionālā komisija. Tā ir galvenā starpvaldību struktūra ar mērķi apzināt sieviešu dzīves realitātes dažādus aspektus visā pasaulē un veidot globālus standartus dzimumu līdztiesības un sieviešu tiesību veicināšanas jomā. Latvijas pārstāvis šobrīd ir ievēlēts arī komisijas birojā, ieņemot vicepriekšsēdētāja amatu.