Jaunumi
In Memoriam – LĀB goda biedrs Josifs Šafro
No mums šķīries Latvijas ārstu biedrības goda biedrs internists un fizikālterapeits Josifs Šafro.
Josifs Šafro dzimis 1932.7.06. Drujā Baltkrievijā, toreiz Polijā. Beidzis RMI 1957. gadā. Dr. med. (1965). RMI un LMA docētājs un docents (1960-2003). LĀB godabierdrs (2015). Josifs Šafro bija izcils pedagogs un iekšķīgo slimību speciālists, kā arī aktīvs Latvijas ebreju kopienas sabiedriskais darbinieks. Viņš veicis pētījumus iekšķīgo slimību terapijā un fizikālmedicīnā.
Latvijas Ārstu biedrība izsaka līdzjūtību cienījamā aizgājēja ģimenei, radiniekiem, kolēģiem un visai Latvijas ebreju kopienai.
Atvadīšanās 23. decembrī plkst. 12.00 Šmerļa kapos.
Sit tibi terra levis!
Latvijas Ārstu biedrība, iestājoties par mediķu drošību, aktualizē vardarbības problēmu
Pērnā gada nogalē plašu rezonansi izraisīja incidents Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kad ārstam uzbruka pacienta tuvinieks. Šī situācija ir spilgts piemērs tam, cik neaizsargāti savā darba vietā mēdz būt medicīnas darbinieki. Diemžēl bieži par šādiem gadījumiem plašāka sabiedrība neuzzina, jo mediķi izvēlas noklusēt pacientu un viņu tuvinieku agresīvās izpausmes, saprotot viņu jutīgo emocionālo un fizisko stāvokli. Tomēr šādas uzbrukumu epizodes nevar palikt ignorētas, tāpēc Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aktīvi strādā pie vardarbības problēmas risināšanas gan politiskā mērogā, gan normatīvā līmenī, gan sniedzot praktisku palīdzību kolēģiem, kuri ir kļuvuši par vardarbības vai tās draudu upuriem.
Pacientu tiesību likums uzsver savstarpējas cieņas nozīmi starp pacientiem un veselības aprūpes darbiniekiem, nosakot, ka pacientiem jāievēro ārstniecības iestādes noteikumi un jāciena citu pacientu tiesības. Lai varētu pacientiem sniegt kvalitatīvu veselības aprūpi, ārstniecības personām jābūt drošai darba videi. Vardarbība pret mediķiem apdraud ne tikai viņu drošību, bet arī veselības aprūpes sistēmas spēju sniegt pakalpojumus sabiedrībai. Šādas situācijas rada nopietnas sekas veselības aprūpes sistēmā kopumā.
LĀB sadarbībā ar Veselības ministriju un Tieslietu ministriju šobrīd mērķtiecīgi darbojas pie normatīvā regulējuma, kas paredz stingrāku kriminālatbildību par uzbrukumiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem un slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās dežurējošajām ārstniecības personām, kā arī precizē regulējumu, kas paredz administratīvo atbildību par vardarbību un uzbrukumiem.
LĀB prezidente Dr. Ilze Aizsilniece uzsver: “Vardarbības gadījumos ir būtiski neklusēt un vērsties policijā, lai nodrošinātu taisnīgumu un drošību gan sev, gan kolēģiem. Ziņošana par šādiem gadījumiem palīdz veidot drošāku darba vidi visā veselības aprūpes nozarē. Mediķiem ir tiesības justies droši savās darba vietās, savukārt pacientiem un viņu piederīgajiem ir jāizrāda cieņa pret veselības aprūpes profesionāļiem.”
Izstrādāts arīdzan iesnieguma paraugs policijai “Par iespējamu pārkāpumu un atzīšanu par cietušo”, piedāvājot precīzu situācijas dokumentēšanu, norādot notikuma vietu, saistību ar darba pienākumu veikšanu, vardarbības izpausmes, nodarītā kaitējuma veidu, iesaistītās personas un to lomu, kā arī izmantotos priekšmetus vai vielu ietekmi uz pārkāpēju. Tāpat iesniegumā piedāvāta pierādījumu pievienošanas iespēja (video, foto, ekrānšāviņi) un informācija par lieciniekiem. To var aizpildīt gan elektroniski, gan ar roku un tam pievienoti detalizēti ieteikumi, lai atvieglotu dokumenta sagatavošanu.
Tāpat LĀB ir nodrošinājusi, ka mediķi var saņemt praktisku palīdzību vardarbības gadījumos, proti, ikviens biedrības biedrs var saņemt bezmaksas juridisko konsultāciju, lai noskaidrotu savas tiesības un rīcības iespējas.
Jau ziņots, ka šī gada pavasarī LĀB atklāja akciju “Saprast un atbalstīt”, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz savstarpējās sapratnes un atbalsta nozīmi mediķu un pacientu attiecībās. Akcijas mērķis ir apkopot pieredzes stāstus par veiksmīgu komunikāciju, kas veicina labvēlīgu veselības aprūpes procesu. LĀB aicina iedzīvotājus un medicīnas darbiniekus dalīties pieredzē, izmantojot interneta vietni https://saprastunatbalstit.lv/. Iegūtā informācija tiks analizēta, lai uzlabotu komunikāciju un veicinātu labāku sadarbību starp pacientiem un mediķiem.
LĀB arī turpmāk koncentrēs savus spēkus, lai nodrošinātu mediķu tiesību aizsardzību un vardarbības novēršanu gan individuālā, gan sistēmiskā līmenī, tādējādi veicinot cieņpilnas un drošas attiecības starp ārstiem un sabiedrību.
Informāciju sagatavoja:
Dagnija Dižbite – Svarinska
Latvijas Ārstu biedrības sabiedrisko attiecību konsultante
Tālr.: 29295837
Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā
Atbilstoši Saeimas 2022. gada 3. martā pieņemtā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma (https://likumi.lv/ta/en/en/id/330546) 14.pantam, Ministru kabineta noteiktā īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanas kārtība Latvijas Republikā reglamentētā profesijā ir piemērojama arī ārstniecības personām, kuras ir Ukrainas civiliedzīvotāji un kuras izceļo no Ukrainas vai nevar atgriezties Ukrainā, Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, šā bruņotā konflikta norises laikā. Šiem Ukrainas iedzīvotājiem, kuri pašlaik izceļo kara dēļ (bēgļiem), ir noteiktas izņēmuma tiesības saņemt atļauju, lai sniegtu īslaicīgus profesionālos pakalpojumus ārstniecībā Latvijas Republikā līdz pieciem gadiem.
2024. gada 11. decembrī stājās spēkā grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, saskaņā ar kuriem ārstniecības personām:
- ir pienākums 3 (triju) gadu laikā no atļaujas saņemšanas brīža apgūt latviešu valodu vismaz vidējā līmeņa 1.pakāpē (B1).
Apliecinājums par latviešu valodas apguvi ārstiem un zobārstiem, jāiesniedz Latvijas Ārstu biedrībai (turpmāk – LĀB).
- ir pienākums veikt profesionālo pilnveidi, apmeklējot ārsta/zobārsta profesijā vai specialitātē atbilstošas profesionālās asociācijas sēdes un citus tālākizglītības pasākumus un iegūstot ne mazāk ka 30 tālākizglītības punktus viena gada laikā. Gada termiņš tiek skaitīts no brīža, kad ir saņemta atļauja, īslaicīgu profesionālo pakalpojumu ārstniecībā Latvijas Republikā sniegšanai.
Apliecinājums par profesionālo pilnveidi jāiesniedz LĀB reizi gadā, ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms gada termiņa beigām.
Ārstniecības personām, kurām šī atļauja ir izsniegta:
- pirms 2022. gada 1. jūlija, apliecinājums par valodu jāiesniedz līdz 2025. gada 31. jūlijam.
- pirms 2024. gada 1. jūlija, apliecinājums par tālākizglītības punktiem jāiesniedz līdz 2025. gada 31. jūlijam.
Apliecinājumu par valodu un tālākizglītības punktiem, lejupielādēt ŠEIT!
LĀB ir tiesīga apturēt atļaujas darbību par to paziņojot Veselības inspekcijai, ja netiek iesniegts apliecinājums par valodu un par profesionālo pilnveidi.
LĀB atļaujas termiņu aptur līdz brīdim, kad tiek iesniegts apliecinājums par iegūto tālākizglītības punktu skaitu. Attiecīgās atļaujas termiņš netiek pagarināts par laikposmu, uz kuru tas bija apturēts.
Pēc informācijas saņemšanas no LĀB, Veselības inspekcija izdara ierakstu Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā par reģistrācijas termiņa apturēšanu līdz brīdim, kad tiesību ierobežojums nodarboties ar profesionālo darbību attiecīgajā profesijā ir spēkā, bet ne ilgāk kā līdz attiecīgās reģistrācijas termiņa beigām.
Informācija par pieteikumu īslaicīgai reģistrācijai pieejama LĀB mājaslapā: https://www.arstubiedriba.lv/islaiciga-registracija-ukrinas-arstiem/
Jautājumu gadījumā lūgums rakstīt ua@arstubiedriba.lv vai zvanīt +371 20276668!
Latvijas Ārstu biedrība: jauns veselības aprūpes finansēšanas likums problēmas neatrisinās
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) vērsusies pie Ministru prezidentes, finanšu ministra, veselības ministra, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja un Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētāja ar vēstuli, kurā uzsver nepieciešamību pēc fundamentālas pieejas veselības aprūpes sistēmas reformēšanā un finansēšanā, norādot uz būtiskām problēmām, kuras jaunais Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likums nerisina.
Jaunajā likumā paredzēts noteikt veselības aprūpes finansēšanas pamatprincipus, tostarp likvidēt “divu grozu” sistēmu un ieviest fonda pārvaldības modeli, kas paplašinātu sabiedrības pārstāvju iesaisti. Šie aspekti vērtējami pozitīvi. Taču likums galvenokārt risina juridiskas un administratīvas problēmas, nemainot veselības nozares finansējuma kopējo apjomu vai risinot citas kritiskas problēmas, kā, piemēram, cilvēkresursu trūkumu, personāla atalgojumu un pakalpojumu pieejamību.
“Likumprojekts pats par sevi nerisina pamatproblēmu – hronisko finansējuma trūkumu nozares attīstībai,” uzsver Latvijas Ārstu biedrība. Veselības aprūpes izdevumi Latvijā gadu desmitiem ir nepietiekami – tie veido vien 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un mazāk nekā 12% no valsts konsolidētā budžeta, kas ir tālu no starptautiskajiem standartiem. LĀB aicina veselības aprūpei atvēlēt vismaz 6% no IKP vai 13–14% no budžeta, kā tas ir ierasts sociāli atbildīgās sabiedrībās.
Viens no likuma aspektiem paredz tiesības saņemt medicīnas aprūpi balstoties uz deklarēto dzīvesvietu un nodokļu maksāšanas valsti. Tas būtiski skars vairāk nekā 214 000 Latvijas valstspiederīgo, kas dzīvo ārpus valsts. Par viņu ārstēšanas izdevumiem turpmāk būs atbildīgas to valstu sistēmas, kur viņi maksā nodokļus, nevis Latvijas budžets. LĀB uzsver, ka šī sistēma nedrīkstētu radīt papildus administratīvu slogu veselības aprūpes personālam – nodokļu maksāšanas fakta un tiesību pārbaudei ir jābūt atbildīgo institūciju pienākumam, nevis ārstniecības personu uzdevumam. Pretējā gadījumā veselības aprūpes speciālisti tiktu pārslogoti ar nevajadzīgu birokrātiju, kas kavētu pamatdarba veikšanu – pacientu aprūpi.
LĀB arī norāda uz virkni aktuālu problēmu:
- Rindas uz izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām ir pārāk garas, kvotas bieži vien beidzas vēl pirms gada beigām.
- Tarifi par medicīnas pakalpojumiem neatbilst reālajām izmaksām, kā rezultātā pieaug valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu parādi un zaudējumi, dažām iestādēm draud pat bankrots.
- Valdība nepilda solījumus par mediķu algu paaugstināšanu, savukārt aprūpes personāla trūkums valsts medicīnas iestādēs jau sasniedz kritisku līmeni.
- Pieaug iedzīvotāju neapmierinātība, privātie izdevumi par ārstēšanu un ziedojumi atsevišķu pacientu dzīvības glābšanai, kas nav taisnīgi un solidāri.
LĀB atgādina, ka pēdējo 20 gadu laikā veselības aprūpe ir deklarēta kā valdības prioritāte, taču praktiski reformu rezultāti bijuši mazefektīvi, sasteigti un nepārdomāti. Organizācija aicina valdību pārtraukt deklaratīvas pieejas un ieviest ilgtspējīgu un sociāli taisnīgu veselības aprūpes sistēmu, kas nodrošinātu pieejamību un kvalitāti visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Latvijas Ārstu biedrība iestājas par taisnīgu, solidāru un drošu veselības aprūpi, aicinot nodrošināt reālus un taisnīgus pakalpojumu tarifus, kā arī adekvātu medicīnas personāla atalgojumu.
Par LĀB
LĀB dibināta 1988.gadā un tās mērķis ir Latvijas veselības aprūpes sistēmas un ārstu kvalifikācijas pilnveidošana, ārstu tiesisko, profesionālo un ekonomisko interešu aizstāvība, tautas veselības veicināšana, veselības aprūpes organizācijas uzlabošana un medicīnas izglītības sistēmas pilnveidošana, kā arī ārstu ētikas principu popularizēšana un to ievērošanas kontrole. Biedrība sadarbojas ar Lietuvas Ārstu biedrību, Igaunijas Ārstu biedrību, Baltijas un Vācijas Ārstu biedrību. LĀB ir WMA (Pasaules Medicīnas asociācijas), CPME (Eiropas pastāvīgās ārstu komisijas) un UEMS (Eiropas medicīnas speciālistu asociācijas) biedrs. LĀB pārstāvji piedalās Saeimas komisiju sēdēs likumprojektu izstrādē, diskutējot par likumprojektiem, iesniedzot priekšlikumus un ieteikumus. Biedrība sadarbojas arī ar Veselības ministriju dažādu normatīvo aktu projektu izstrādē, kuri cieši skar profesionālos jautājumus. LĀB biedri un valdes locekļi darbojas Veselības ministrijas Stratēģiskajā padomē un Galveno speciālistu institūcijā. Tāpat biedrība sadarbojas arī ar Veselības ministrijas pakļautībā esošajām iestādēm – Veselības inspekciju, Veselības ekonomikas centru u.c. Latvijas Ārstu biedrība sadarbojas ar citām medicīnas profesionālajām organizācijām: Latvijas Jauno ārstu asociāciju, Latvijas Māsu asociāciju un Latvijas Farmaceitu biedrību.
Informāciju sagatavoja:
Dagnija Dižbite – Svarinska
Latvijas Ārstu biedrības sabiedrisko attiecību konsultante
Tālr.: 29295837
Latvijas Nacionālais teātris svētku laikā ir sagatavojis jaunu piedāvājumu medicīnas nozares darbiniekiem
Latvijas Nacionālais teātris svētku laikā ir sagatavojis jaunu piedāvājumu medicīnas nozares darbiniekiem.
Piedāvājam iespēju iegādāties biļetes ar 30% atlaidi uz izrādēm
janvārī: “Arī vaļiem ir bail” 16. janvārī plkst. 19.00“Dzimusi vakardien” | 30. janvārī plkst. 19.00
Atlaidi iespējams aktivizēt “Biļešu paradīzes” internetvietnē vai biļešu kasēs, izvēloties atlaižu grupu MEDICĪNAS DARBINIEKS un ievadot personalizētu kodu: veseliba30
Rīgas veselības centrs aicina darbā ĢIMENES ĀRSTU (DEŽŪRĀRSTU)
SIA “Rīgas veselības centrs”
Vienotais reģistrācijas numurs: 50103807561
Aicina darbā
ĢIMENES ĀRSTU (DEŽŪRĀRSTU)
Prasības:
- Atbilstoša augstākā medicīniskā izglītība.
- Sertifikāts specialitātē.
- Reģistrācija Ārstniecības personu reģistrā.
- Nepieciešama profesionālā pieredze ģimenes ārsta (dežūrārsta) darbā.
- Valsts valodas zināšanas augstākajā pakāpē (C1), saskaņā ar noteiktā laika periodā spēkā esošiem LR normatīviem aktiem.
- Laipna un pozitīva attieksme pret pacientiem.
Pienākumi:
- Sniegt pacientiem augsti kvalitatīvu ārstniecisko palīdzību ģimenes ārsta (dežūrārsta) specialitātē saskaņā ar Latvijā apstiprinātām medicīniskajām tehnoloģijām.
- Konsultēt ārstējošos ārstus, ārstus speciālistus un viņu pacientus.
Piedāvājam:
- Interesantu un dinamisku darbu.
- Profesionālu kolēģu komandu un draudzīgu kolektīvu.
- Darba samaksu: no 13,50 EUR (bruto) līdz 13,80 EUR (bruto) stundā.
Pieteikuma vēstuli un CV ar norādi “Dežūrārsts”, lūdzam sūtīt uz e-pastu: personals@rigasveseliba.lv
Izglītību, prasmes un kvalifikāciju apliecinošie dokumenti izvēlētajam pretendentam būs jāuzrāda pirms darba līguma noslēgšanas.
Papildu informāciju varat iegūt, sazinoties pa tālruni 22308066 un 26005619.
Lūdzam ievērot, ka sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks aicināti uz otro atlases kārtu.
Pieteikumā iekļautie dati tiks izmantoti tikai atlases vajadzībām. Informācija par amata pretendenta datu apstrādi pieejama šeit: https://rigasveseliba.lv/lv/par-mums#personas-datu-apstrades-politika
SIA “Ogres rajona slimnīca” aicina darbā neatliekamās medicīnas ārstu vai ārstu darbam uzņemšanas nodaļā
Aicina darbā neatliekamās medicīnas ārstu vai ārstu darbam uzņemšanas nodaļā
Prasības:
- Augstākā medicīniskā izglītība;
- Reģistrācija ārstniecības personu reģistrā;
- Sertifikāts specialitātē vai izziņa no augstskolas par studiju gadu;
- Spēja strādāt komandā un pieņemt lēmumus;
- Labas saskarsmes prasmes;
- Pārzināt informācijas sistēmas, piemēram, Smart Medical, Datamed utt.
Pienākumi:
- Veikt diagnostikas un ārstniecības darbu savas specialitātes ietvaros;
- Pacienta veselības stāvokļa izvērtēšana, lēmuma pieņemšana par ārstniecības taktiku un ārstniecības procesa novadīšanu;
- Organizēt darbu uzņemšanas nodaļā, šķirot pacientus, nepieciešamības gadījumā pieaicināt speciālistus;
- Konsultēt pacientus un informēt viņu piederīgos;
- Aizpildīt medicīnisko dokumentāciju atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīvajiem aktiem un lietvedības prasībām.
Piedāvājam:
- Darbu uzņemšanas nodaļā;
- Atalgojumu no 13.50 EUR/stundā;
- 75% piemaksu par nakts darbu;
- Darba līgums uz nenoteiktu laiku;
- Darbu III līmeņa daudzprofilu neatliekamās palīdzības slimnīcā;
- Saliedētu un atsaucīgu kolektīvu;
- Nepieciešamības gadījumā varam nodrošināt ar dzīvojamo platību.
Kontaktinformācija:
CV un pieteikuma vēstuli lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@ogresslimnica.lv
Adrese: Slimnīcas iela 2, Ogre, LV-5001
Kontaktpersona – Vad.veselības aprūpes jomā dr. Līva, tālr.+371 65046161.
SIA “Ogres rajona slimnīca” aicina darbā uzņemšanas nodaļas vadītāju
Aicina darbā uzņemšanas nodaļas vadītāju
Prasības:
- Augstākā medicīniskā izglītība;
- Reģistrācija ārstniecības personu reģistrā;
- Sertifikāts specialitātē
- Spēja vadīt kolektīvu un strādāt komandā;
- Labas saskarsmes prasmes;
- Pārzināt informācijas sistēmas, piemēram, Smart Medical, Datamed utt.
Pienākumi:
- Organizēt darbu uzņemšanas nodaļā, atbilstoši slimnīcas iekšējiem kārtības noteikumiem un likumdošanai.
- Pacienta veselības stāvokļa izvērtēšana, lēmuma pieņemšana par ārstniecības taktiku un ārstniecības procesa novadīšanu.
- Veikt diagnostikas un ārstniecības darbu savas kompetences ietvaros.
- Konsultēt pacientus un informēt viņu piederīgos.
- Aizpildīt medicīnisko dokumentāciju atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīvajiem aktiem un lietvedības prasībām.
Piedāvājam:
- Darbu III līmeņa slimnīcas uzņemšanas nodaļā;
- Atalgojumu no 3000 EUR/mēnesī;
- Darba līgums uz nenoteiktu laiku;
- Saliedētu un atsaucīgu kolektīvu;
- Apdrošināšanas polisi pēc pārbaudes laika;
- Nepieciešamības gadījumā varam nodrošināt ar dzīvojamo platību.
Kontaktinformācija:
CV un pieteikuma vēstuli lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@ogresslimnica.lv
Adrese: Slimnīcas iela 2, Ogre, LV-5001
Kontaktpersona – Vad.veselības aprūpes jomā dr.Līva, tālr.+371 65046161.
In Memoriam – Arnis Freibergs (11.09.1931.- 4.11.2024.)
Pavisam neliela ziņa laikrakstā Latvija Amerikā lika saviļņoties daudzām jo daudzām sirdīm gan Kanādā, gan arī Latvijā – ziņa par profesora Arņa Freiberga aiziešanu mūžībā. Viņš bija ārsts, pedagogs, ģimenes cilvēks, kas izaudzinājis trīs bērnus, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) biedrs.
Dr. Arnis Freibergs bija pasaulē atzīts un respektēts plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas celmlauzis. 1987. gadā Toronto Rietumu slimnīcā viņš veica unikālu rekonstruktīvo operāciju pacientam no Afganistānas, kam bumbas šķembas bija sašķaidījušas labo roku. Brīnumdakteris – tā viņu nodēvēja pateicīgais afgānis, ko līdz Toronto slimnīcai bija nogādājusi starptautiskā palīdzības misija, kas darbojās PSRS iebrukuma Afganistānā laikā (1979-1989). Tā bija tikai viena no daudzajām dzīvi izmainošajām operācijām, ko veica latviešu ārsts. Par Brīnumdakteri Arni Freibergu savā sirdī ir nosaukuši daudzi jo daudzi viņa pacienti, tāpat kā daudzi jo daudzi viņa skolnieki. Viņš bija viens no tiem latviešiem, kas, vēl pirms Latvija atguva brīvību, 1989. gada vasarā, ieradās kopā ar citiem trimdas ārstiem uz Pirmo vispasaules latviešu ārstu kongresu. Tā sākās viņa palīdzības misija tēvzemes ārstiem un arī pacientiem. Gandrīz ar pulksteņa precizitāti ik pēc gada viņš vasarā brauca uz Latviju, lai nedēļu te veiktu plastiskās ķirurģijas paraugoperācijas, atvestu vajadzīgos materiālus un apmeklētu slimnīcas (gan Rīgā, gan arī Liepājā u.c.), līdz Latvijas kolēģi bija “tikuši uz kājām”. Arnis Freibergs pieņēma Latvijas jaunos ārstus arī savā namā Kanādā un ļāva iepazīt darbu viņa klīnikā.
Arnis Freibergs ir dzimis Rīgā 1931. gada 11. septembrī un 12 gadu vecumā devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Kā pats ir teicis kādā intervijā, Kanādā viņš ieradies bez angļu valodas zināšanām un 21 gadu vecs pieteicies vidusskolā, pēc tam gājis studēt medicīnu – ar angļu valodas vārdnīcu blakus. Labojis radio aparātus, vasarās vadījis latviešu bērnu un jauniešu nometnes Saulainē – bijusi noruna, ka viņam par to tiks samaksāta universitāte. 1961. gadā Arnis Freibergs ieguva ārsta grādu Toronto Universitātē un turpināja studijas vispārējā ķirurģijā un plastiskajā ķirurģijā. Gadu viņš pavadīja Dr. W.K. Lindsay’s pētniecības laboratorijā un 1967. gadā ieguva sertifikātu plastiskajā ķirurģijā un uzsāka praksi Michael Garron slimnīcā (agrāk Toronto Austrumu vispārējā slimnīcā) un arī privātpraksē, kā arī konsultēja Riverdale slimnīcā un bija asist. prof. Toronto Universitātē. Viņa interešu lokā bija gan kosmētiskā, gan rekonstruktīvā ķirurģija. 1979. gadā Dr. Arnis Freibergs sāka darbu Sv. Jāzepa slimnīcā (St. Joseph’s Hospital) kā plastiskās ķirurģijas nodaļas vadītājs, vienlaikus padziļinātu uzmanību pievēršot tieši rokas ķirurģijai – rokas deformāciju, dažādu darbā un sadzīvē gūtu ievainojumu operēšanai un rekonstruktīvajai ķirurģijai. Likumsakarīgi, ka viņa nākamā darba vieta bija Rokas ķirurģijas nodaļa Toronto Rietumu slimnīcā. Arnis Freibergs kļuva par Kanādas Karaliskās ķirurgu kolēģijas biedru (FRCSC) un Amerikas Ķirurgu kolēģijas biedru (FACS) 1985. gadā. Viņa neatlaidība, atbildības sajūta un profesionālisms tika novērtēts arī no kolēģu puses – Arnis Freibergs tika ievēlēts par Kanādas rokas ķirurgu apvienības prezidentu (MANUS Canada), bet 1979. gadā – par Amerikas rokas ķirurgu apvienības prezidentu (American Association for Hand Surgery), viņš bija arī Kanādas plastiskās ķirurģijas žurnāla redaktors.
Toronto Universitāte viņu vienmēr pieminēs kā prasmīgu un mērķtiecīgu pasniedzēju – viņš izveidoja pirmo rezidentu estētiskās ķirurģijas klīniku. Viņam par godu Toronto Universitātē tika iedibināta Arņa Freiberga balva, ko rezidenti izlaiduma vakarā pasniedza labākajam fakultātes pasniedzējam.
“Skolotāju skolotājs” – šādu goda titulu Arnis Freibergs ir pelnījis, uzstādīdams augstu latiņu plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas izglītībai un pats būdams dāsns savu akadēmisko zināšanu devējs daudzām jauno ķirurgu paaudzēm. Arī Latvijas plastiskie ķirurgi profesoru Arni Freibergu sauc par savu skolotāju.
Pieminot profesoru Arni Freibergu
Pieminot profesoru Arni Freibergu, pirmais, ko es atceros – viņa labestīgais smaids.
Tāds viņš bija vienmēr – atsaucīgs, izpalīdzīgs it visā. Kā pirmais no trimdā dzīvojošiem un strādājošiem latviešu izciliem ārstiem mūsu specialitātē ieradās Latvijā jau pirms neatkarības atgūšanas. Piedalījās Pirmajā vispasaules latviešu ārstu kongresā 1989. gada jūnijā. Bet viņš neieradās tikai ziņkāres vadīts, lai redzētu Latvijā, kas bija jāpamet Otrā pasaules kara seku dēļ. Viņš ieradās, lai palīdzētu mums Latvijā attīstīt un radīt tādu plastisko un rekonstruktīvo ķirurģijas nozari, kāda tā bija rietumu pasaulē, ieviešot akadēmiskus standartus, ārstēšanas metodes. Viņa vairākkārtējo vizīšu laikā tika lasītas lekcijas, semināros pārrunātas interesējošās ķirurģijas lietas. Pateicoties profesoram Arnim Freibergam, tika dibinātas jaunas saites starp Latvijas un ārvalstu ķirurģijas speciālistiem.
Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, daudzas lietas bija jāsāk no jauna. Tas attiecās arī uz profesionālo jautājumu sakārtošanu. 90-to gadu sākumā Latvijā tika izveidotas ārstu profesionālās asociācijas. Tolaik biju Latvijas Plastisko ķirurgu asociācijas prezidents. Atceros aktīvo palīdzību un padomus, ko mums sniedza profesors. Tos varēja no viņa iegūt gan viesošanās laikā Latvijā, gan attālināti, sarakstoties interneta vidē.
Viesojoties Latvijā, protams, bez medicīnas lietām, profesoram patika apceļot dzimto zemi. Par vienu no kuriozi-amizantām lietām vēlos pastāstīt. Bija nolemts nedaudz apceļot Ziemeļkurzemi – lai redzētu jūras piekrasti. Atgriežoties no Kolkas uz Rīgu, kā atpūtas brīdi izvēlējamies paciemoties pie mana sievastēva, arī ārsta, Normunda Skrodera. Abi ar profesoru viņi bija vienaudži un atcerējās bērnību, pirmskara Latviju. Vārds pa vārdam, stāsti par savu bērnību un – izrādās: satikušies divi “zēni”, kuri vasaras mēnešos atpūtās Bulduros blakus esošās sētās un, protams, kā jau puikas, arī kopīgi spēlējušies! Šīs kopīgās atmiņas abiem sagādāja patiesu prieku.
Paldies profesoram Arnim Freibergam par nesavtīgo palīdzību, atvērtību un laipnību!
Cieņā, Dr. Haralds Adovičs
Mūžīga piemiņa un pateicība
Arnis Freibergs bija Latvijas plastiskās ķirurģijas pamatlicējs, mentors un iedvesmotājs neskaitāmām ārstu paaudzēm, kā arī cilvēks, kura darbs un dzīve kļuva par tiltu starp Latviju un Kanādu. 1990. gadu sākumā profesors Freibergs uzsāka darbu pie plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas nozares izveides Latvijā. Viņa ieguldījums bija neatsverams – viņš ne tikai palīdzēja attīstīt šo medicīnas nozari, bet arī iedibināja akadēmiskus standartus un nodibināja ciešas saites starp Latvijas un ārvalstu medicīnas speciālistiem. Viņš bija mentors, kas nepaguris dalījās zināšanās, iedrošināja un veidoja jaunas ķirurgu paaudzes. Profesora Freiberga mūžs bija piepildīts ne tikai ar profesionāliem panākumiem, bet arī ar cilvēcisku siltumu. Viņš bija cilvēks ar neizsīkstošu enerģiju, atvērtu prātu un sirdi, vienmēr gatavs palīdzēt, iedvesmot un atbalstīt. Viņa prasmes, cilvēcība un dziļā cieņa pret pacientiem un kolēģiem ļāva viņam iemantoja ne tikai cieņu, bet arī sirsnīgu mīlestību no daudziem.
Arnis Freibergs atstāja aiz sevis neizdzēšamu nospiedumu gan Latvijas medicīnā, gan cilvēku dzīvēs, kuriem viņš palīdzēja atgūt ne tikai veselību, bet arī pašapziņu un dzīvesprieku. Viņa darbs turpinās viņa skolnieku un kolēģu veiksmēs un pacientu likteņos. Latvija ir zaudējusi vienu no saviem izcilākajiem dēliem, taču viņa devums paliks dzīvs kā mūžīga piemiņa un iedvesma nākamajām paaudzēm.
Mūžīga piemiņa un pateicība, profesor!
Dr.med. Mārtiņš Kapickis, Latvijas plastisko ķirurgu asociācijas prezidents
Informācija par LĀB pēdējos piecos gados anulētajiem vai apturētajiem sertifikātiem ārstniecības personām un tālāko procesu, kā par to tiek informētas atbildīgās institūcijas un sabiedrība
Informācija par LĀB pēdējos piecos gados anulētajiem vai apturētajiem sertifikātiem ārstniecības personām un tālāko procesu, kā par to tiek informētas atbildīgās institūcijas un sabiedrība
Piecu gadu periods – no 2020.gada 1.janvāra līdz 2024.gada 2.decembrim.
– 2020.gadā – nav anulēti vai apturēti sertifikāti
– 2021.gadā – vienai ārstniecības personai anulēts viens sertifikāts. Pamatojums – atkārtoti izvērtējot iesniegtos dokumentus, konstatēts, ka ārstniecības personas iesniegtais profesionālās darbības pārskats satur nepatiesu informāciju
– 2022.gadā – vienai ārstniecības personai apturēts viens sertifikāts. Pamatojums – procesa virzītāja lēmums (drošības līdzeklis)
– 2023.gadā – vienai ārstniecības personai apturēti divi sertifikāti. Pamatojums – tiesas nolēmums. Divām ārstniecības personām anulēti sertifikāti (katrai pa vienam sertifikātam) un vienai personai anulēti trīs sertifikāti. Pamatojums – no Valsts valodas centra saņemtā informācija par to, ka konkrēto ārstniecības personu valsts valodas lietojums neatbilst amata un profesionālo pienākumu veikšanai normatīvajos aktos noteiktajam augstākā līmeņa 1. pakāpes (C1) apjomam.
– 2024.gadā – vienai ārstniecības personai anulēts viens sertifikāts. Pamatojums – ārstniecības persona Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā nav reģistrēta ārsta profesijā. Uz sertifikāta izsniegšanas brīdi reģistrācija ir bijusi zobārsta profesijā. Anulēts tika metodes sertifikāts, jo zobārstiem (ar noteiktiem izņēmumiem) nav tiesiska pamata praktizēt ārstnieciskās un diagnostiskās metodēs ārstu praksē. Divām ārstniecības personām apturēti katrai viens sertifikāts. Pamatojums – Veselības inspekcijas lēmumi par ārstniecības personu reģistrācijas apturēšanu Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā.
Sertifikācijas padome savos lēmumos iekļauj informāciju par to pārsūdzības kārtību, spēkā stāšanās kārtību. Piemēram – Saskaņā ar 2024.gada 18.jūnija MK noteikumu Nr. 391 “Ārstniecības personu sertifikācijas kartība” 83. punktā, Administratīvā procesa likuma (turpmāk – APL) 76. panta otrajā daļā, 78. panta pirmajā un otrajā daļā un 79. panta pirmajā daļā noteikto, Sertifikācijas padomes lēmumu var apstrīdēt Veselības ministrijā viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas, saskaņā ar APL 77. pantu iesniegumu par apstrīdēšanu iesniedzot Latvijas Ārstu biedrībā (Rīgā, Skolas ielā 3, LV-1010). Lēmums stājas spēkā ar brīdi, kad tas paziņots adresātam. Ja lēmums tiek nosūtīts pa pastu, tas uzskatāms par paziņotu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā.
Savukārt, pamatojoties uz minēto MK noteikumu 84.punktu, Veselības ministrijas lēmumu var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktā kārtībā.
Ja tiek pieņemts lēmums par sertifikāta anulēšanu vai apturēšanu, sertifikāts būs spēkā līdz brīdim, kamēr beigsies pārsūdzības termiņš Veselības ministrijas lēmumam.
Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 391 82 punktā noteikto, Informāciju par izsniegtā sertifikāta darbības apturēšanu vai tā anulēšanu sertifikācijas padome sniedz sertifikāta anulēšanas priekšlikuma iesniedzējam, attiecīgās pamatspecialitātes, apakšspecialitātes, papildspecialitātes vai ārstnieciskās vai diagnostiskās metodes ārstniecības personu profesionālai organizācijai, Nacionālajam veselības dienestam un zināmajiem darba devējiem.
Pēc lēmuma pieņemšanas Sertifikācijas padome par to, pamatojoties uz 2024.gada 1.oktobra MK noteikumos Nr. 630 noteikto pienākumu informēt Veselības inspekciju, par pieņemto lēmumu informē Veselības inspekciju. Mūsu sniegtā informācija Veselības inspekcijai atspoguļojās Veselības inspekcijas administrētajā publiski pieejamā reģistrā. Tā kā Veselības inspekcija administrē vienoto un publiski pieejamo reģistru, kurā tiek iekļauta informācija par sertificētajām ārstniecības personām, LĀB pieņem, ka informācija tiek sniegta visiem 82.punktā uzskaitītajiem adresātiem.
Ņemot vērā mediju un sabiedrības iepriekšējo interesi par lēmuma pieņemšanu dr. Edgara Medņa lietā, informējam, ka šajā sagatavotajā materiālā nav ietverta informācija par dr. Edgara Medņa lietu saistībā ar to, ka rakstveida lēmums vēl ir sagatavošanā un lēmums nav stājies spēkā.