Mediķi aicina politiķus pierādīt savas zināšanas prāta spēlē “Valsts budžets 2020”
Lai pārbaudītu tautas kalpu zināšanas, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācija (LMa) sadarbībā ar “Prāta spēles” aicina Saeimas deputātus, premjeru un ministrus uz viktorīnu – “Valsts budžets 2020”. Politiķu prāta spēles notiks 11. decembrī no plkst. 16.00 līdz 18.00 Viesību zālē 3. stāvā, Blaumaņa iela 38/40, Rīga. Brīva ieeja ikvienam interesentam!
“Tiekoties ar valdības pārstāvjiem un Saeimas deputātiem, neskaitāmas reizes esmu pārliecinājusies, ka politiķu zināšanas par valsts budžeta veidošanu un saturu ir ļoti vājas. Dramatiski trūkst arī izpratnes par demokrātiju un Saeimas lomu parlamentārā republikā. Nezināšana sekas ir bezatbildīgi lēmumi un slikti likumi, kas ne tikai grauj uzticēšanos valstij un taisnīgumam, bet arī liedz Latvijas iedzīvotājiem saņemt mūsdienīgu veselības aprūpi,” uzsver LĀB prezidente Ilze Aizsilniece.
Viktorīnas jautājumus sadarbībā ar tiesību, politikas un ekonomikas ekspertiem izstrādājuši “Prāta spēles” organizatori, kas arī nodrošinās pasākuma moderēšanu un rezultātu apkopošanu. Politiķu sniegumam līdzi varēs sekot Delfi.lv un portāla sociālo mediju kontos: viktorīnas rezultāti tiks paziņoti tajā pašā dienā, bet to detalizēta analīze būs lasāma nākamajās dienās. Pirmo trīs vietu ieguvējiem pasākuma organizatori ir sarūpējuši šokolādi un bezalkoholisko dzirkstošo vīnu.
LĀB, LJĀA un LMa uzskata, ka process kādā tika izstrādāts un apstiprināts valsts budžets, ir nepieņemams un neatbilst labai valsts pārvaldes praksei. Tas neatspoguļo Latvijas valsts prioritātes un sabiedrības intereses un nav vērsts uz ilgtspējīgu attīstību. Tāpēc nekavējoties jāpārskata ne tikai Latvijas valsts budžets nākamajam gadam, bet jāuzsāk plaša diskusija par jaunu budžeta veidošanas principu izstrādi un ieviešanu.
“Daudzas valsts budžeta izmaksu pozīcijas rada bažas par to lietderību un saprātīgumu, tāpēc viktorīnā vēlamies pārliecināties, vai politiķi, kas lemj un tiek algoti par nodokļu maksātāju naudu, pārzina tā saturu. Vēlamies arī atgādināt, ka Saeimas deputāts nav “balsojamā mašīna”, bet gan tautas ievēlēts priekšstāvis, kuram ir jābūt zinošam un patstāvīgi domājošam, kā arī atbildīgam par savas rīcības sekām,” norāda LMa viceprezidente Ilze Ortveina.
Veselības aprūpes finansējums jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir katastrofāli zems, turklāt ekonomiskās krīzes laikā (2009. gadā) tas tika samazināts vēl par 40%. Tāpēc 2020. un nākamajos gados valsts budžetā iezīmētais finansējums 3,8 % no IKP apmērā ir uzskatāms par nepietiekamu. Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpei katru gadu arī turpmāk iecerēts tērēt 1,2 miljardi eiro, kas ir 636, 80 eiro uz vienu iedzīvotāju! Salīdzinājumam – Igaunija veselības aprūpei katru gadu atvēl 5,8% no IKP, bet viena iedzīvotāja veselībai tērē 1165 eiro.
“Lai kļūtu par ārstu vai kādu citu veselības aprūpes speciālistu, ir daudz un ilgi jāmācās, turklāt visa mūžā garumā sava kvalifikācija jāpilnveido. Tie paši kvalitātes standarti attiecas arī uz politiķiem. Viktorīna būs viņu eksāmens, jo mēs iestājamies par profesionālu politiku un politiķiem, kas zina, ko dara!” saka LJĀA valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.
Papildu informācija:
Ilze Aizsilniece, LĀB prezidente
Mob. tālr.: 27821100