Gada balva medicīnā – īpaša pateicība mediķiem
14. martā kultūras pilī „Ziemeļblāzma” norisinājās nozīmīgākais gada notikums medicīnas nozarē – „Gada balvas medicīnā 2018” pasniegšanas ceremonija, ko devīto gadu rīko Latvijas Ārstu biedrība. Balvas tika pasniegtas 15 nominācijās. Ar balvu par mūža ieguldījumu medicīnā šogad tika godināti psihiatrs Mintauts Caune un ķirurgs Anatolijs Ņikitins.
Balsošana par labākajiem mediķiem šogad norisinājās no 14. janvāra līdz 28. februārim. Šajā reizē tika paplašināts balvu saņēmēju klāsts, papildinot to ar nominācijām Gada ģimenes ārsts un Gada ārsts speciālists, tā sniedzot iespēju atsevišķi balsot par tiem ārstiem, kuri strādā dažādās specialitātēs poliklīnikās un slimnīcās. Ikviens varēja nobalsot par, viņaprāt, labāko veselības aprūpes speciālistu arī nominācijās Gada zobārsts, Gada ārsta palīgs, Gada māsa, Gada vecmāte, Gada farmaceits un Gada funkcionālais speciālists, minot pamatojumu, kāpēc tieši šis speciālists būtu pelnījis saņemt apbalvojumu.
Šogad balsotāju aktivitāte bija īpaši augsta, kopumā tika saņemtas 12 400 balsis. Čaklākie balsotāji, kā allaž, ir latgalieši, tāpat neatpaliek rīdzinieki, jelgavnieki, jūrmalnieki un liepājnieki.
„Gada balva medicīnā” pasniegta 15 nominācijās, no kurām astoņās apbalvojamos izvirzīja Latvijas iedzīvotāji. Nominācijā „Gada ģimenes ārsts” balsots par 725 ģimenes ārstiem, bet nominācijā „Gada ārsts speciālists” – par 568 dažādu veselības aprūpes nozaru speciālistiem. Profesionalitāte, zināšanas, uzticība, pacietība un spēja komunicēt – tās ir īpašības, ko cilvēki visaugstāk vērtē mediķos. Kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts 2746 dažādiem medicīnas speciālistiem.
Svinīgajā ceremonijā kultūras pilī „Ziemeļblāzma” bija pulcējušies balvu saņēmēji un pasniedzēji, kolēģi mediķi un arī pacienti un atbalstītāji.
Par Gada ģimenes ārsti sabiedrības balsojumā tika atzīta ģimenes ārste Broņislava Elksniņa no Daugavpils, kura savā ģimenes ārstes praksē izveidojusi spēcīgu komandu. Viņa uzskata, ka ārstam pacients jāārstē tā, kā pats gribētu, lai viņu ārstē. Savukārt nominācijā Gada ārsts speciālists – „Veselības centra 4” ķirurģe Aleksandra Kušpelo, kura specializējusies dažādu brūču un čūlu ārstēšanā, kas ir sarežģīts un ilgs process kā pacientam, tā arī ārstam.
Gada zobārsta tituls šajā reizē – zobārstam Danielam Veremejam no Mazsalacas slimnīcas. Mazsalacieši ir ļoti priecīgi, ka pēc ilgiem laikiem nav jāmēro tāls ceļš, lai salabotu zobus.
Gada ārsta palīga nominācijā balsojumā uzvarēja Elita Skrējāne no Vecsaules pagasta. Viņa interesi par medicīnu mantojusi no vectēva, kurš arī bijis feldšeris. Elita strādā Intas Lagzdiņas ģimenes ārsta praksē un jau 30 gadus rūpējas par vietējo ļaužu veselību.
Sabiedrības balsojumā par Gada māsu tika atzīta Līga Svarinska, kuras darba diena paiet Jērcēnu pagasta veselības punktā. Savas profesionālās gaitas Līga sāka Saulkrastu slimnīcā, tomēr pirms 26 gadiem atgriezās Jērcēnos – savā dzimtajā pusē. Pacienti par viņu saka, ka Līga palīdzību neatsaka nekad, arī ārpus darba laika.
Nominācijā Gada vecmāte balva tika pasniegta Sanitai Zemītei no Jelgavas slimnīcas, kura par topošajām māmiņām rūpējas ar profesionalitāti, empātiju un sirsnību. Iespēju būt kopā no brīža, kad klausies pirmos bērna sirdspukstus, līdz mazuļa piedzimšanai Sanita uzskata par savas profesijas pievienoto vērtību, jo katrs bērniņš ir brīnums, kurš rodas piedzimstot.
Aptieka ir tā vieta, kur pacients meklē palīdzību gan tajās reizēs, kad sāp kakls, gan arī tad, kad jāpērk zāles, ko izrakstījis ārsts. Lauris Bernāns ir farmaceits pēc aicinājuma, kurš nākotnē cer atvērt pats savu aptieku. Pašlaik Lauris strādā Liepājas “Euroaptiekā” un balsojumā atzīts par Gada farmaceitu.
Savukārt nominācijā Gada funkcionālais speciālists balvu saņēma fizioterapeite Madara Ķikāne no Valmieras fizioterapijas centra „Alakris”. Madara uzskata, ka fizioterapeita profesija ir kā misija, kurā jāspēj pacientus uzklausīt un iedvesmot kustībai un ikdienas paradumu maiņai.
„Gada balva medicīnā” tika pasniegta arī nominācijā Gada docētājs medicīnā, šajā nominācijā par saviem pasniedzējiem balsoja RSU un LU medicīnas studenti. Visvairāk balsu šogad ieguva LU pasniedzējs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Paulis Laizāns. Viņš novērtē to, ka līdzās darbam slimnīcā ir iespēja mācīt studentus, veidot analītiskas diskusijas, vērot topošo mediķu iespējas, degsmi un zināšanas. Un ticēt, ka katrai nākamai paaudzei jājiet tālāk – kļūstot spilgtākai un gudrākai.
Nominācijā Gada cilvēks medicīnā balva tika piešķirta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājai Lienei Cipulei. Pagājušā rudenī valsti pāršalca NMPD ziņa, par ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā, jo mediķu trūkuma dēļ radās draudi nespēt operatīvi reaģēt uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem. Dienestam bija jāpāriet uz darbu ārkārtas režīmā, bija jāpieņem jauni lēmumi un risinājumi, lai situāciju stabilizētu. Sarežģītajā situācijā Liene Cipule panāca dienesta sagrupēšanos, izvirzot konkrētus mērķus tā attīstībā.
Šogad par Gada slimnīcas titula saņēmēju kļuva Jūrmalas slimnīca, kas ir viena no mazākajām Latvijas slimnīcām, taču tā attīstījusies par daudzprofilu un neatliekamās palīdzības ārstniecības iestādi, kurā tiek sniegti veselības aprūpes pakalpojumi pacientiem no visas Latvijas. Pērn Jūrmalas slimnīcā ārstējās vairāk nekā 5 tūkstoši pacientu un veiktas teju divi tūkstoši operāciju. Līdzās ikdienas ķirurģiskajām operācijām slimnīcā attīstījušies arī estētiskās un plastikas ķirurģijas pakalpojumi. Pacienta labsajūta Jūrmalas slimnīcā ir galvenais likums, kas tiek īstenots 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā.
Gada balvas nomināciju klāsts šogad papildināts ar iespēju uzteikt arī jauno ārstu sasniegumus. Nominācijā Gada debija medicīnā balvu par sasniegumiem insulta ārstēšanas attīstībā saņēma P. Stradiņa KUS neirologs Kristaps Jurjāns. Insulta pacientu ārstēšana ir Kristapa ikdiena, tajā viņš darbojas ātri un precīzi, lai pacientus, kuri ir šķietami bezcerīgā stāvoklī, atgrieztu dzīvei. Katrs tāds gadījums ir uzvara!
Par Gada notikumu medicīnā pagājušajā gadā tika atzīta operācija, ko veica mediķu komanda no Mikroķirurģijas centra un RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra. Izdevās atjaunot spēju brīvi elpot un runāt pacientei, kurai operācijas laikā vienlaikus tika izņemts balsenes nervs un vairogdziedzera audzējs! Tieši to unikālā 5 stundu operācijā pagājušajā gadā paveica mikroķirurgi Jānis Zariņš un Kalvis Pastars kopā ar otolaringologiem Romānu Dzalbu un Elzu Rāti un vēl citiem kolēģiem. Izmantojot apasiņotu nerva transplantātu no pašas pacientes kājas, komanda veica ļoti sarežģītu operāciju, atjaunoja nervu, kas nodrošina balss saišu funkciju.
Par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas nozares attīstībā un sabiedrības izpratnes par veselību veidošanā Gada speciālbalva medicīnā tika piešķirta vienam no Latvijas Ārstu biedrības dibinātājiem, ilggadējam prezidentam, žurnāla „Latvijas Ārsts” galvenajam redaktoram Pēterim Apinim. Viņš savas profesionālās darbības laikā stiprinājis ārstu profesionālās prasmes, izveidojot jaunus kvalitātes principus veselības aprūpē, kā arī aktīvi iesaistījies veselības aprūpes procesu pilnveidošanā Latvijā. P. Apinis domājis ne tikai par ārstu izglītošanu, bet licis mums visiem paskatīties uz veselību daudz plašāk – aicinot atteikties no kaitīgiem ieradumiem, būt fiziski aktīviem un rūpēties par tīru vidi.
Savukārt Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā pasniegta psihiatram Mintautam Caunem un ķirurgam Anatolijam Ņikitinam.
Profesoru Mintautu Cauni jaunībā interesēja, kā veidojas cilvēku likteņi, un tas arī noteica profesijas izvēli, kurā viņš savos gandrīz jau 90 gados darbojas joprojām. Savulaik Rīgas Medicīnas institūta Psihiatrijas katedrā darbs bijis ļoti daudzveidīgs, tur Mintauts Caune nodarbojās gan ar zinātni, gan strādāja ar studentiem. Darbojoties psihiatrijā, kuras pirmsākumos trūka psihiskām kaitēm atbilstošu medikamentu, pieredzēts ne mazums sarežģītu situāciju, kur pacientu uzvedība pat robežojusies ar fiziskiem aizskārumiem, taču profesors pret saviem pacientiem vienmēr izturējies iejūtīgi un profesionāli.
Ķirurgs Anatolijs Ņikitins izaudzinājis divas ārstu paaudzes. Bērnībā un skolas gados ļoti baidījies no asinīm un sapņojis kļūt par astronautu. Tomēr dzīves ceļš Anatoliju Ņikitinu aizvedis līdz medicīnai. Medicīnas augstskolā sācis strādāt par asistentu, tad kļuvis par docentu un beidzot par katedras vadītāju. Paralēli pedagoģiskajam un zinātniskajam darbam nodarbojies ar praktisko ķirurģiju Rīgas 1. slimnīcā.
Anatolijs Ņikitins bija to ķirurgu vidū, kuri 1958. gadā pirmie Latvijā sāka veikt sirds operācijas slimniekiem ar iedzimtām un iegūtām sirdskaitēm. Pēc vienpadsmit gadiem, apkopojot 218 sirds operāciju pieredzi, viņš aizstāvēja disertāciju un ieguva medicīnas doktora grādu. “Esmu laimīgs cilvēks,” atskatoties uz paveikto, vērtējoši saka pieredzējušais ķirurgs, kurš savai profesijai veltījis teju 50 dzīves gadus.
„Gada balvas medicīnā 2018” svinīgo pasākumu vadīja profesors Viesturs Boka un ārsti Anda Apine, Juris Jansons un Kārlis Rācenis. Vakaru muzikāli kuplināja solisti Anija Putniņa, Zane Gudrā, Marija Bērziņa, Daumants Kalniņš, Artis Robežnieks un mūziķi Raimonds un Oskars Petrauski, Oskars Krašauskis-Krauze, Mareks Radzēvičs, Ernests Mediņš, Mārtiņš Miļevskis un Pēteris Liepiņš.
Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija būs skatāma LNT 17. martā plkst. 15.50.
„Gada balvas medicīnā 2018” pasniegšanas pasākumu organizē Latvijas Ārstu biedrība, to atbalsta AS „Olainfarm”, AS „Grindeks”, aptieku uzņēmums „Mēness aptieka”, AS „Veselības centru apvienība, SIA „Centrālā laboratorija”, SIA „Veselības centrs 4”, veselības grupa MFD, SIA „B. Braun Medical”, SIA „Tradintek”, SIA „Dziedniecība”, SIA „Arbor Medical”, SIA „Euroaptieka”, SIA „Biotronik”, SIA „Orkla Confectionery & Snacks Latvija” zīmols „Laima”, Rīgas dome un Kultūras pils „Ziemeļblāzma”.
Šeit apskatāmas fotogrāfijas: